We are a leading Manufacturer of pit mounted hydraulic scissor lift, manual scissor table, industrial hydraulic goods lift, material handling lifts, hydraulic scissor table and electro hydraulic scissor lift from Ahmedabad, India.
₹ 185000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 3000 kg (3 Ton) |
| Lifting Height | 3 m (10 ft) |
| Platform Size (LxW) | 2.5m x 1.5m |
| Mobility | Stationary |
| Power Source | AC Electric |
| Working Height | 20 feet |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Input Air Pressure | NO |
| Sub Machine Length | NO |
| Raised Height | UP TO 20 FEET |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Safety Features | Limit Switch, Hose Burst Valve, Emergency Stop, Safety Bellows, Safety Railings |
| Application | Die Loading, Loading/Unloading, Material Handling, Maintenance Work |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 2000 kg |
| Capacity | 2000 kg |
| Lifting Height | 3 m |
| Power Source | Electro Hydraulic |
| Mobility | With Wheels |
| Lift Type | Triple Scissor |
| Working Height | 10 feet |
| Model Name/Number | SINOBOON GTJZ608 |
| Operation Control | Push Button |
| Material | Mild Steel |
| Usage Area | Assembly Line, Warehouse, Loading Dock, Factory |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 152000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1500 kg |
| Platform Size | 1.2×1.2 m |
| Brand | LIP |
| Usage/Application | Warehouses |
| Material | Mild Steel |
| Travel Height | 12 m |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Control Mechanism | Push Button |
| Structure | MILD STEEL |
| Warranty | 12 Months |
| Platform Type | Cage Type |
| Overloading Alarm | Available |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Lift Speed | 0.2 m/s |
| Usage | Godown, Warehouse, Showroom, Factory |
| Capacity | 1 Ton |
| Operating Height | 60 FEET |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 152000 / Piece Get Latest Price
| Lift Type | Goods Lift |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Lift Height | 9 m |
| Power Source | Hydraulic |
| Mounting | Wall Mounted |
| Application | Factory, Pharma, Warehouse |
| Capacity | 5 Ton |
| Platform Size | 1.2×1.2 m |
| Control Type | Push Button |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Height | 3 m |
| Mobility | With Wheels |
| Power Source | Electro Hydraulic |
| Lift Type | Triple Scissor |
| Working Height | 10 feet |
| Operation Control | Push Button |
| Material | Mild Steel |
| Usage Area | Warehouse, Loading Dock, Factory Floor, Assembly Line |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Lifting Capacity | 2000 kg |
| Capacity | 1000 Kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1000 kg (1 Ton) |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Platform Size (LxW) | 3.0m x 2.0m |
| Mobility | Stationary |
| Power Source | AC Electric |
| Mounting Type | Pit Mounted |
| Safety Features | Safety Railings |
| Application | Loading/Unloading |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 950000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 1000 kg (1 Ton) |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Lifting Capacity | 300 kg |
| Platform Size (LxW) | 2.0m x 1.0m |
| Power Source | Electro Hydraulic |
| Mobility | Push Around |
| Platform Size | 2000×1000 mm |
| Lift Type | Multi Scissor |
| Working Height | 10 feet |
| Is It Rust Proof | Yes |
| Usage | Maintenance, Material Handling, Cleaning |
| Operation Control | Platform Control |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 500 kg |
| Lifting Height | 6 m (20 ft) |
| Platform Size (LxW) | 2.0m x 1.0m |
| Mobility | Mobile |
| Power Source | AC Electric |
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1500 kg |
| Load Capacity | 4000 Kg |
| Table Size | 1200x800 mm |
| Mobility | With Wheels |
| Lifting Height | 1800 mm |
| Power Source | Manual Hydraulic |
| Operation | Manual |
| Platform Size | 1200×800 mm |
| Table Type | Double scissor |
| Lift Type | Double Scissor |
| Platform Material | Mild steel |
| Max Loading | UPTO 10 TON |
| Product Type | INDUSTRIAL |
| Material | Mild Steel |
| Power Supply | Manual |
| Lift Speed | 50 mm/s |
| Wheel Type | Nylon |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hardik Sureshbhai Patel (CEO)
Lip Engineering
Ground Floor, A-850, Manilaxmi Soc, Adinathnagar Part-1 Nava Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India