Our range of products include industrial goods lift.
₹ 180000 / unit Get Latest Price
| Platform Size | 1.2×1.2 m |
| Lift Application | Man And Material |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Drive Type | Hydraulic |
| Travel Height | 9 m |
| Usage/Application | Warehouses |
| Material | Mild Steel |
| Brand | LIP |
| Platform Cabin Type | Cage Type |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Usage | Warehouse |
| Structure | MS |
| AMC/After Sales Service | Required |
| Warranty | 12 Months |
| Door Type | Swing Door |
| Control Type | Push Button |
| Power Supply | 415 V 3 Phase |
| Capacity | 1-2 ton |
| Maximum Height | 40ft |
| Number Of Floors | 12-24 |
Minimum order quantity: 1 unit
Hardik Sureshbhai Patel (CEO)
Lip Engineering
Ground Floor, A-850, Manilaxmi Soc, Adinathnagar Part-1 Nava Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India