Pioneers in the industry, we offer 1 ton hydraulic drum lifter, hydraulic electric drum tilter and lifter and hydraulic drum lifter cum tilter from India.
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Lifting height | 2000 mm |
| Load capacity | 400 kg |
| Lifting Capacity | 500 Kg |
| Lifter type | Vertical lift |
| Usage/Application | Drum Transporter |
| Type | Battery Powered |
| Warranty | 12 months |
| No. of drums | Single drum |
| Pump type | Hand pump |
| Drum type | Steel drum, Plastic drum |
| Wheel type | Nylon |
| Finish | Paint coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 136500 / Piece Get Latest Price
| Operation type | Hydraulic electric |
| Usage/Application | Drum Transporter |
| Type | Battery Powered |
| Warranty | 12 months |
| Tilt angle | 360 deg |
| No. of drums | Single drum |
| Clamp type | Parrot beak |
| Paint Coated | Yes |
| Lifting Height | 1000 mm |
| Drum Material | Plastic |
| Drum type | Steel drum, Plastic drum |
| Wheel type | Nylon |
| Steer Wheel Size | 200MM |
| Finish | Paint coated |
| Drum Size | 210 LTR |
| Fork Length | 1600MM |
| Fork Width | 600MM |
| Body Material | MILD STEEL |
| Color | ORANGE AND BLACK |
| Number Of Wheel | 6 |
| Surface Treatment | PAINT COATED |
| After Sales Service Available | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Lifting Capacity | 500 kg |
| Load capacity | 350 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Drum Transporter |
| Tilt angle | 360 deg |
| No. of drums | Single drum |
| Warranty | 12 months |
| Clamp type | Parrot beak |
| Function | Lifting |
| Lifting Height | 2000mm |
| Self Weight | 100 kg |
| Drum type | Steel drum, Plastic drum |
| Drum Material | Plastic |
| Wheel type | Nylon |
| Finish | Paint coated |
| Operation type | Manual |
| Lifting Capacity | 500 kg |
| Type | Battery Powered |
| Load capacity | 350 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hardik Sureshbhai Patel (CEO)
Lip Engineering
Ground Floor, A-850, Manilaxmi Soc, Adinathnagar Part-1 Nava Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India