Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer hydraulic goods elevator and hydraulic bucket elevator.
₹ 142000 / Piece Get Latest Price
| Platform Size | 1.2×1.2 m |
| Lift Type | Goods Lift |
| Capacity | 2 Ton |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Travel Height | 12 m |
| Speed | 0.63 mps |
| Machine Location | Hole Less |
| Door Type | Manual Swing Door |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Control Type | Simplex |
| Brand | Local Make |
| Number Of Floors | G Plus 6 |
| Cabin Finish | MS Painted |
| Body Material | Mild Steel |
| Power Supply | 415 V AC 3 Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 24V |
| Phase | Single |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Platform Size | 2.0×2.0 m |
| Load Capacity | 2000 kg |
| Travel Height | 15 m |
| Speed | 0.2 mps |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Machine Location | HYDRAULIC |
| Platform Type | Cage Type |
| Door Type | Collapsible Gate |
| Control Type | Duplex |
| Lift Speed | 0.15 m/s |
| Number Of Floors | G Plus 4 |
| Cabin Finish | MS Painted |
| Power Supply | 415 V AC 3 Phase |
| Brand | Local Make |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 146000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 5 Ton |
| Discharge Height | 50 ft (15 m) |
| Structure | MILD STEEL |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |
| Elevator Type | Vertical |
| Material Handled | Grains & Pulses, Food Products, Seeds, Chemicals, Fertilizer, Coal, Powders, Aggregates |
| Voltage | 440V |
| Power | THREE PHASE OR SINGLE PHASE |
| Brand | LIP ENGINEERING |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Warranty | 12 Months |
| Motor Power | 3 HP |
| Material Of Bucket | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hardik Sureshbhai Patel (CEO)
Lip Engineering
Ground Floor, A-850, Manilaxmi Soc, Adinathnagar Part-1 Nava Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India