Manufacturer of a wide range of products which include battery powered paper roll stacker.
₹ 190000 / unit Get Latest Price
| Load Capacity | 1500 kg |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 3000 mm |
| Operation Type | Semi Electric |
| Type | reel stacker |
| Usage/Application | Material Handling |
| Roll Clamp Type | Rotating Clamp |
| Fork Length | 1600mm |
| Max Roll Diameter | 1500 mm |
| Material | Mild Steel |
| Roll Width Range | 800–1500 mm |
| Wheel Type | Nylon |
| Clamp Rotation | 0–90° |
| Suitable Roll Type | Paper Roll |
| Warranty | 12 months |
| Color | orange and black |
| Lifting Height | upto 12 feet |
| Number Of Wheel | 4 |
| After Sales Service Available | Yes |
| Weight | 300 kgs |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 unit
Hardik Sureshbhai Patel (CEO)
Lip Engineering
Ground Floor, A-850, Manilaxmi Soc, Adinathnagar Part-1 Nava Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India