Our range of products include high rise hydraulic scissor lift trolley, high rise hydraulic scissors lift table, scissor lift tables, mobile scissor table, double scissor lift table and manual scissor lift table.
₹ 242000 / Piece Get Latest Price
| Load Capacity | 500 kg |
| Lifting Height | 12 m (40 ft) |
| Platform Size (LxW) | 2.0m x 1.0m |
| Height | 2000 mm |
| Mobility | Mobile |
| Lift Drive | Hydraulic |
| Power Source | AC Electric |
| Number Of Wheels | FOUR |
| Type | SEMI ELECTRIC |
| Color | BLUE AND BLACK |
| Brand | LIP ENGINEERING |
| Material | MILD STEEL |
| Safety Features | Safety Railings, Emergency Stop, Limit Switch |
| Corrosion Resistance | YES |
| Application | Warehouse, Die Loading, Loading/Unloading, Maintenance Work, Material Handling |
| Surface Finsh | POWDER COATED |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 500 kg |
| Capacity | 500 Kg |
| Lifting Height | 9 mtr |
| Mobility | With Wheels |
| Power Source | Electro Hydraulic |
| Platform Size | 1500×900 mm |
| Lift Type | Triple Scissor |
| Working Height | 30 feet |
| Operation Control | Push Button |
| Material | Mild Steel |
| Usage Area | Warehouse, Factory Floor |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 105000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1500 kg |
| Lifting Height | 1.5 m |
| Power Source | Electro Hydraulic |
| Operation Control | Remote Control |
| Material | Mild Steel |
| Usage Area | Factory, Warehouse, Loading Dock, Assembly Line |
| Surface Finish | Paint Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 500 kg |
| Lifting Height | 10 MTR |
| Power Source | Electro Hydraulic |
| Platform Size | 2000×1000 mm |
| Mobility | With Wheels |
| Operation Control | Push Button |
| Material | Mild Steel |
| Usage Area | Warehouse, Factory |
| Surface Finish | Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 170000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1500 kg |
| Lifting Height | 2.5 m |
| Power Source | Electro Hydraulic |
| Mobility | With Wheels |
| Operation Control | Remote Control |
| Material | Mild Steel |
| Usage Area | Warehouse, Loading Dock, Factory |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| Lifting Height | 1.5 m |
| Power Source | Manual Hydraulic |
| Mobility | With Wheels |
| Operation Control | Hand Pump |
| Material | Mild Steel |
| Usage Area | Assembly Line, Factory, Warehouse, Loading Dock |
| Surface Finish | Paint Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| Lifting Height | 1.5 m |
| Power Source | Manual Hydraulic |
| Mobility | With Wheels |
| Operation Control | Hand Pump |
| Material | Mild Steel |
| Usage Area | Loading Dock, Warehouse, Factory, Assembly Line |
| Surface Finish | Paint Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1500 kg |
| Lifting Height | 1 m |
| Power Source | Manual Hydraulic |
| Mobility | With Wheels |
| Operation Control | Hand Pump |
| Material | Mild Steel |
| Usage Area | Factory |
| Surface Finish | Paint Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 500 kg |
| Lifting Height | 2.5 m |
| Power Source | Electro Hydraulic |
| Operation Control | Push Button |
| Material | Mild Steel |
| Usage Area | Factory, Warehouse, Loading Dock, Assembly Line |
| Surface Finish | Paint Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| Lifting Height | 1.5 m |
| Power Source | Manual Hydraulic |
| Mobility | With Wheels |
| Operation Control | Hand Pump |
| Material | Mild Steel |
| Usage Area | Factory |
| Surface Finish | Paint Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 239999 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 500 kg |
| Lifting Height | 12 MTR |
| Power Source | Electro Hydraulic |
| Platform Size | 1800×1000 mm |
| Mobility | With Wheels |
| Operation Control | Push Button |
| Material | Mild Steel |
| Usage Area | Warehouse, Factory |
| Surface Finish | Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 241000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 300 kg |
| Lifting Height | 9 MTR |
| Power Source | Electro Hydraulic |
| Lift Type | Multi Scissor |
| Platform Size | 1800×1000 mm |
| Mobility | With Wheels |
| Operation Control | Push Button |
| Material | Mild Steel |
| Usage Area | Warehouse, Factory |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Capacity | 500 Kg |
| Working Height | 50 feet |
| Running Mode | Moving |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Brand | LIP |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hardik Sureshbhai Patel (CEO)
Lip Engineering
Ground Floor, A-850, Manilaxmi Soc, Adinathnagar Part-1 Nava Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India