Offering you a complete choice of products which include hydraulic platform stacker, 2 ton hydraulic roller stacker, manual platform stacker, 2 ton manual hydraulic roller stacker and semi electric lifting stacker.
₹ 40000 / unit Get Latest Price
| Lifting Height | 2 meter |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Pallet Type | Indian Pallet |
| Operation Type | Semi Electric |
| Usage/Application | Goods Lifting |
| Fork Length | 1150 mm |
| Material | Mild Steel |
| Fork Width | 585 mm |
| Lift Operation | Manual |
| Lift Type | Straddle |
| Power Source | Electric |
| Weight Kg | 100 Kg |
| Wheel Material | Nylon |
| Structure Material | MS |
| Frequency | 50Hz |
Minimum order quantity: 1 unit
₹ 48001 / unit Get Latest Price
| Load Capacity | 2000 KGS |
| Lifting Height | 2 meter |
| Lift Height | 3000 mm |
| Operation Type | Semi Electric |
| Type | Roller Stacker |
| Fork Length | 1200MM |
| Usage/Application | Goods Lifting |
| Capacity | 2 ton |
| Material | Mild Steel |
| Lift Type | Straddle |
| Lifting Capacity | 2000 Kg |
| Fork Width | 600MM |
| Wheel Material | Nylon |
| Structure Material | MS |
| Height | 2000MM |
| Warranty | 12 months |
| Color | ORANGE |
| Gap Between Fork Mm | 600mm |
| Is It Customised | Yes |
| Capacity(Kg) | 2000KGS |
| Overall Width | 600MM |
| Suitable For | MOVINF AND LIFTING GOODS |
| Number Of Wheel | 6 |
| After Sales Service Available | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 unit
₹ 45000 / unit Get Latest Price
| Load Capacity | 1500 kg |
| Lifting Capacity | 2000 kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Lift Mechanism | Hydraulic |
| Type | Platform |
| Usage/Application | Material Handling |
| Fork Length | 1200mm |
| Mast Type | Single Mast |
| Material | Mild Steel |
| Wheel Type | Nylon |
| Lowered Fork Height | 90 mm |
| Structure Material | MS |
| Fork Width | 550mm |
| Application Area | Cold Storage, Warehouse, Pharma, Retail Store, Factory |
Minimum order quantity: 1 unit
₹ 40001 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 2000 kg |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Lift Height | 2500 mm |
| Lift Operation | Electric Lift |
| Lift Mechanism | Hydraulic |
| Operation Type | Semi Electric |
| Type | Roller Stacker |
| Usage/Application | Material Handling |
| Travel Operation | Manual Travel |
| Fork Length | 1200mm |
| Material | Mild Steel |
| Mast Type | Single Mast |
| Wheel Type | Nylon |
| Lift Type | Straddle |
| Fork Width | 550mm |
| Power Supply | Electric |
| Lowered Fork Height | 90 mm |
| Structure Material | MS |
| Application Area | Cold Storage, Pharma, Warehouse, Factory |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Rated Load | 2000 kg |
| Lift Height | 3000 mm |
| Lift Operation | Electric Lift |
| Lifting Capacity | 2 Ton |
| Drive Type | Manual Push |
| Mast Type | Duplex Mast |
| Fork Length | 1150 mm |
| Types | Longitudinal Stacker |
| Height | UPTO 15 FEET |
| Battery Voltage | 12 V |
| Battery Capacity | 120 Ah |
| Tyre Type | Nylon |
| Application | Factory |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Hardik Sureshbhai Patel (CEO)
Lip Engineering
Ground Floor, A-850, Manilaxmi Soc, Adinathnagar Part-1 Nava Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India